Tahaks nutta, tahaks karjuda…AGA tegelikult on kõik hästi

Ütlen kohe ära, et see on natuke vinguv postitus, aga kuna see on minu blogi, siis elan ennast siin välja ja elu läheb edasi ehk siis kui negatiivsus ei meeldi pole mõtet lugemist jätkata. Sammuti on jutt väga üksluine ja vb. liiga laialivalguv, aga lihtsalt mossitan siin tühjaks ennast…Sry !

Igal juhul alustame siis algusest…
Hommikul võitlesin reaalselt, et voodist välja saada kuna tööpäev hakkab kell 7 ja buss läheb 6.23 ehk siis see tähendab umbes 05.45 ärkamist kuna 6.15 pean uksest välja astuma, AGA ma olen meeeeeeletu ööinimene ja see tähendab seda, et hommikul ma ei taha midagi teha peale magamise. Ma võin ööläbi tööd teha, aga vot hommikul mu aju on täiesti surnud. See pole seotud ka magamisega, et kui ma lähen isegi vara magama jne, siis ikka mu aju lihtsalt magab ja nii on ! Mõtlesin, et lähen hilisema bussiga ( pähh 10min oleks saanud kauem magada 😀 😀 :D) aga kohusetunne sai võitu ja kukkusin voodist lihtsalt välja, et jalad alla saada.
Haigla leidsin kiirelt, aga siis see hakkas pihta. Ma võtan sõnad tagasi nende kiiruse kohta! Nad on väga-väga kiired kui nad tahavad ja peavad olema, aga see paberimajandus ja asjade ajamine lihtsalt kulgeb ikka aeglasemini kui meie palk kasvab  ehk siis ühesõnaga olematu !
Ma ei saanud uksest sisse kuna ma kaart ikka veel ei tööta ning  pidin jälle triaažiputkast paluma, et too tädi mulle ukse avaks, aga noh olgu öeldud,et issand jumal sellepärast ta pidi ju tõusma püsti ! Kui pilgud suudaks tappa või põletada oleksin ma ammu tuhahunnik.
Sain uksest sisse…nii riietusruumi uksel mingi silt ega ma ööd ega mütsigi aru ei saanud või õigemini sõnast kood sain aru ja kuna mu kood ust ei avanud, siis oletasin, et kood uus pandud. Nii oligi, aga mis uus kood on ma ju ei teadnud, aga leidsin selle ISE !
07st hakkab neil valve üleandmine ehk siis iga ,,osakonna,, või üksuse vastutav räägib kuidas öö kulges jms ehk siis ma passin 7.30ni julgelt nsm…
Ütlen ausalt, et homme ma katsetan ikka seda hilisemat bussi, sest mu kiipkaart nkn ei tööta ja kui keegi küsib miks hilinesin siis süüdistan ust ! Tegelikult ma ka uksest sisse ei saa ja pean homme paluma kukkuma…
Igal juhul EMO pm. avatakse kell 08-09 vahel…või ta on nagu koguaeg avatud, et kui sa öösel sinna surevana saabud siis abi saad, aga kui sul sõrm nsm valutab siis istud ja ootad hommikuni julgelt. 07.30-8 läbi miski nad siis täidavad enda töökappi, mis on ratastel. Toovad kindlasse ruumi kus siis kukuvad täitma ja olgu öeldud,et see pole veel kõik ( kui helistad kohe saad teise panni pealekauba…okeiii nali naljaks) kõik asjad ei asu seal ruumis, vaid mingites kappides, mille olemasolust mul õrna aimugi polnud. Igal juhul andi mulle töölaud ja öeldi,et näe siin on juhend ja kuku täitma…
Ma üritasin mitu korda öelda,et hmmm äkki ma pildistan juhendi ülesse ja kodus tõlgin ära ja siis saan nagu paremini või teeks koos seda ja ma kirjutan ülesse, aga eiii. Olgu öeldud,et ma täitsin ikkagist üksinda seda jaa ega ma mingi pappist ole. Ma läksin pildistasin täidetud käru ülesse ja selle järgi täitsin  😀 😀 😀 Kaval tuleb olla nooh
Asju otsisin ka nii, et võtsin ühe asja kaasa ja siis lugesin pakendilt kas kirjad vastavad, et kas on sama asi…hmm sain hakkama !
Ja siis hakkas see pihta… Ma väsisin selgitamast, et palun et esimene kord ma vaatan ja siis teen ise, sest neil on asjad teistsugused ilmselgelt ja ma ei tea ju kuidas nemad soovivad ja kurjade pilkude eest pääsemiseks soovisin ennem näha, aga noh soovida nende mõistes võib vist kirikus…
Olgu öeldud, et ma ei seedi üldse vere võtmist ( viimati võtsin 3a tagasi muahhaa)…seda võtsin täna lugematu kord ja siis küsiti,et kas sa kanüüli oskad panna. Mul oli korraks, et hmm äkki ma mõistsin küsimust valesti, aga noh ikka oskan muidugi, et kuidas ma muidu töötada saaks ja olen pm. 3a töötanud kiirabis…njäkkka vale lause !  Peale seda nad oletasid, et ma oskangi KÕIKE ja kui ma mõtlen KÕIKE siis nii on, sest minu kannatus lõppes siis kui pakuti, et kas tahad tsentraalveeni kanüüli/kateetrit panekut proovida. Õde veel kiitles, et kui sa jäädki vaatama, siis ei õpigi midagi ära ! Kuidas palun ?!?200w
Ma arvan, et mu nägu oleks sellel momendil olnud mitme Oscari vääriline ja ilma naljata !
Ma võtsin täna randme piirkonnast arteriverd lihtsalt süstlaga, panin arterikanüüli hiljem ( mnjh kilplased, oleks võinud ju kanüüli panna ja sealt proovi võtta,aga eii saaks ikka mitu korda torkida ! )
Olgu öeldud, et ma ei tea kuidas osakonnas asjad käivad jah ma tean, et osad õed võtavad, aga enam jaolt ikkagist võtavad arstid ja mul pole osakonna kogemust !
Ma võin teoorias seda värki teada, aga praktika on hoopis teine.
Ma polnud neid asju ennem mitte kunagi teinud ise ja nooh mu käed värisesid nagu oleksin aastaid tina pannud ja siis päeva pealt lõpetanud ja deliiriumis tudisev alkass. Keegi oleks pidanud mu nägu siis pildistama kui nägin õiget verd enda süstlas. Ma oleks jälle enda riiulile selle näoga Oscari skoorinud, raudselt !

Igal juhul mis mind muigama pani nii, et hirmus hakkas kohe oli see, et nad võtavad vereproove, arterist verd ja panevad kanüüli ilma kinnasteta. Kui ma küsisin selle kohta, et miks siis nii, et me kasutame ikka kindaid ja nad ütlesid, et nad on lihtsalt nii osavad, et ei pea kindaid kasutama. Ma lihtsalt noogutasin ja ütlesin tublid, aga oma peas mõtlesin,et W*F ausalt nagu…
Enamus patsiente siin on sellised ts**kad, et ma ei taha neile isegi vererõhu mansetti ilma kinnasteta peale panna ja sellised kellel reaaselt võib sada haigust küljes olla.
Näiteks täna tuli üks aafriklanna ja tal tuli hiljem malaaria välja. Njoo palju õnne tahtsin ma õele karjuda, mina õnneks temast hoidsin juba ennem eemale kui kuulsin, mis ta kaebused ja kust pärit, aga millegi pärast hakkas ilge ähkimine ja puhkimine ning  kõigil jubedalt kiire kui tuli välja, mis tal viga.
Kuidas nad lihtsalt saavad sellise suhtumisega olla, et ooh ma olen ju nii osav ja sellepärast ei pea kindaid kandma, aga nakkused, mis sa saada võid on nagu ükskõik…juu tegelikult nad on lihtsalt karastunud, aga mina väike või noh suur valge eestlane kardangi kõike, sest see on vähim, mis ma enda kaitseks teha saan ja ma kannatan need pilgud välja kui kindad kätte tõmban. Kui ma iga silmapöörituse eest 1€ oleks saanud, siis oleks mul tagasisõidupileti raha taskus juba !  Iga kord kui ma kindad panin, siis keegi pööritas silmi ja hiljem räägiti omavahel, aga lausest käis läbi estoniiii..hallo kui lolliks nad mind peavad, et ilmselgelt räägiti ju minust või mitu eestlast siin on, aga noh mul suva. Või öelda, et iga järgmine kord panen ka kindad kätte ja nii on! Patsiendid on siin väga kirju taustaga ja mina ei tea, mis neil lisapakkina kaasas olla võib nii, et ma jätkan oma kinda teekonda. Olgu nemad siis osavad, aga ma mitte
Teine asi mis mind nii räigelt sisemiselt karjuma pani oli see, et esiteks ma ütlesin mitu korda, et meil on teistsugune aparaduur, et ma olen kiire taibuga, et ükskord keegi võiks seletada ja järgmine kord teen juba ise, aga ooh eii. Näe mine tee palun EKG ära ! Ütleme nii, et sellist EKG-d ma polnud kunagi näinud…hmm olgu ma võisin ju välja nuputada kuidas ta tööle käib ja lülitused külge, aga ANDMETE SISESTAMINE…halllo, sest kõik on ju võõras keeles ja ma ei saa asju endale ülesse kirjutada, kui keegi ei õpeta, aga ok tegin ilma ja tema EKG pildipanka ei läinud…sry onukene !
Kolmas asi oli põhimõtteliselt samas kategooriast. Siin on selline süsteem, et on õe post ja siis seal sellised karbikesed kus on õe koostatud esmane haiguslugu ning arst siis laob sinna pabereid juurde, et mis asi on vaja teha. Paneb ka lipiku juurde. Täna õde küsis, et miks ma ise ei võta ühtegi lipikut ja seda ei täida. Ma surin sisemiselt ma ei tea mitmes kord, sest ausalt tundus seinaga rääkimine mõistlikum. Olin umbes 100x palunud, et keegi kirjutaks mulle lühendid lahti, et siis ma saan aidata, aga ooh ei ja hiljem küsimus, et miks sa ise ei võta siit ja ei tee neid asju… Lühendid on nende omavahelises slängis ja ma proovisin neid täna googeldada ja tõlkida, aga ühtegi asja ei leidnud, sest nende mingi omavahelised lühendid… Ma mõtlesin see hetk, et krt tulgu minu töökohta ja ma kirjutan paberi täis ja olgu tehtud ja nii on ! Hiljem pööritan silmi,et issand issand kuidas sa tehtud ei saanud.
Igal juhul ma ei pööra tähelepanu nende pilkudele, sest krt andku mulle aega atra seada ja olen kindel, et kui ma asjadest arusaama hakkan, siis saan ka kõike teha ja võtta, mis on minu pädevuses. Nemad oletasid küll, et ma olen supermanist veel level kõrgemal ja oskan ilma seletamata kohe kõike!  Võib  olla nemad olid kohe sündides targad õed valmis, aga mina kahjuks mitte ja huvitav on see,et miks nende tudengid sama jahmunud nägudega olid nagu mina.
Uhhh..sain alles ving-ving postitus…Tegelikult oli väga tore ! Ausalt kah…
Ma sain ka täna suurepäraselt aru, miks nende valved on sellised, kuna nende tööpäev on reaalselt tappev. Ma peitsin ennast vahepeal wc-sse et lihtsalt korraks aeg maha võtta ja olla. Nad tulevad 07 tööle ja lahkuvad 14.30 ning ei söö vahepeal ja ma ei näinud, et mu õde oleks ka wc-s käinud kuna ma jälitasin teda nagu kull oma saaki ning personaali wc-s kükitasin mina vahepeal, mitte tema. Mu jalad lihtsalt surid konkreetselt päeva lõpuks ja läksin seiklesin natukene koduteel ja tulin koju ja keerasin koos riietega magama, sest reaalselt ma olin nii tühi ja läbi nagu tühjaks pigistatud sidrun.
Informatsiooni tohutult ning nagu tahaks aidata neid ja mitte jalus olla, aga kui ma näen,et neil on mega kiire, siis ma tõmbungi tagasi, et mitte jalus olla, sest ma saan aru, et seletamine ongi ajakulukas ja väsitav, aga ikkagist…
Olgu öeldud, et homme olen ma kipsitoas..hmmm kipsi olen ma pannud elus 1x koolis ja sellega mu kipsinduse karjäär lõppes nii, et saab fun olema !
Tegelikult vaatasin üle, et homme olen ma reanimatsiooni saalis ja ülehomme kipsikunn.

20161018_144128
Oeh käisin linnas ja see lõhn…ilmselgelt ma murdusin ja ostsin kõige soodsama vahvli, aga see oli nii halb või õigemini niiiiii magus, et ma ei tea kas väsimusest või millest, aga süda läks pahaks ja viskasin ära 😦

Suvalisi mõtteid/fakte

* Mulle meeldib viibida mujal haiglatest, sest siis õpib hindama iseenda töökohta. Palk palgaks, aga iseenda töökoht on ikka kõige armsam, kuigi see armsus tuleb vist enesekindlusega, kui ma oskaks ja saaks siinsest süsteemist aru, meeldiks mulle siin ka…vist

* Täna tuli kutse, et inime metroo all kinni, jalad mujal ning karjub ja arstid läksid. Ma oleks ka tahtnud minna kaasa ja üleüldse neil on päris põnevad kutsed, aga mina pidin jagelema hoopis selle pärast, miks ma kindaid kannan…

* Mulle ei meeldi üldse osakonna töö, aga noh see polnud üllatus

* Tegelikult võib olla meeldiks, aga mu meelest siinsed õed on aasta kilplase auhinna väärilised. Nad teevad väga mõttetuid samme ja jooksevad ringi. Mingit kindlat süsteemi nagu ei ole. Käivad oma postis ja vaatavad, et kas on midagi uut. Näide: Lähevad pt. A juurde, et tal verd võtta ( tglt on tal vaja uriini ja EKG ka teha), siis lähevad B juurde, et öelda, et on vaja pissida topsi, siis avastavad, et oh kurja, et pt A vajab EKG-d, lähevad tagasi ja vahepeal jälle pt. B juurde ja sedasi pendeldavad ringi. Ma oleks võtnud EKG kaasa ja võtnud ära vereproovi, öelnud, et näe siia on vaja pissida ja rind paljaks teeme EKG…miks ma pean ühe pt. juures 100x käima, kui korraldused on ammu teada ?!?

* Kella 12.ks ( 5h jooksul)  olin ma teinud 47 000 sammu…Eestis raske valve ajal ( 24h) teen umbes 30 000. See annab vist kõige paremini edasi seda, et nad reaalselt jooksevadki pea laiali otsas

* Ma ei saanud üldse aru kus kuradi kohast need pt. välja imbusid. Reaalselt käisin korraks EKG-d tegemas ja järsku olid kõik koridorivoodid  rahvast täis.

* Patsiendid on reaalselt igal pool, pinkidel, põrandal, voodites maeitea kus veel

* Kui Eestis keegi pt. hakkab veel ütlema, et isssand issand miks nii kaua ootama peab, siis…
Tegelikult reaalselt ei juhtu midagi, aga oma mõtetes ma saadan ta igale poole aasale lilli korjama

* Eestis on väga-väga hea ja patsiendi sõbralik süsteem ! Meie meditsiin on väga kõrgelt arenenud ja personal on empaatiline. Siin nagu sellest hoolivusest kuidagi jääb puudu või ma ei tea, mis mind häirib. Jah neil on tipptasemel tehnoloogia ja võimalused, aga vahest on pt. ainult head sõna vaja. Muidugi pole EMO see koht kuhu seda sõna kuulama tulla, aga nooh jaah.

* Mul olid vahetusjalanõud kaasas nagu ,,viiielisele,, kohane ja öeldi, et miks nagu ?!? Kus mu turvajalanõud on, et mis siis saab kui sul midagi peale kukub..hmmm. Juu mul on siis valus ja elu läheb edasi? Nendel on kinnised turvajalanõud jalas. Ma ei tea kui palju siis neile asju peale langeb, aga homme lähen tossudes ja ei kavatsegi osta eraldi jalanõusid siin!

* Ma olen tähele pannud, et välismaal elades ma joon väga palju limonaadi 😦 Eestis ma ei joo peaaegu üldse, aga siin kogu aeg isutab millegi tõttu

* Otsustasin, et joon kraanivett kuna ma tarbin päris palju vett ning poes on vee liiter 80sendi, siis lõpuks läheks see väga kalliks ja katsetasin ja jõin ning elan siiani ! Kuigi väga ebameeldiv ja vastik maitse on veel siin.

* Omaette olles ma mõtlen juba inglise keeles, juheiii!

* Mu ihukarvad on väsinud püsti tõusmisest, sest iga kord kui keegi mulle madam ütleb, siis mu karvad tõusevad ja judin käib üle. Ma tunnen kohe kuidas olen 50+ kui keegi nii ütleb.

* Ma olen vist rumal?? Mul oleks tglt. Eestis olla ju väga mugav. Käid rahumeeli tööl ja lihtsalt kulged ja teed kindlat asja, aga mulle meeldib ennast kuidagi ülesse raputada. Meeldib mugavustsoonist välja astuda ja ennast proovile panna. Ma olen kindel, et mingi hetk ma nutan patja ja tahan koju ja mõtlen miks ma siia tulin, aga tegelikult olen väga rahul, et ma selle teekonna ettevõtsin. Peale Bulgaariat ma olin palju enesekindlam ja kindlasti ka seekord. Isegi kui nemad minuga rahule ei jää, siis ma tulin siia iseenda pärast, mitte nende !

* Aitäh, et te seda loete ja kaasa elate !  Nii äge on ikka lugeda kui inimesed kirjutavad  tagasisidet ! Võite julgelt kirjutada, et mis teid ka huvitaks ning millest ma võiks kirjutada rohkem.
* Alguses postitangi palju kuna emotsioonid on värsked, aga luban, et mingi hetk vaibub maha 😛

* Ise ma siia tulin ja ise ma ,,kannatama,, pean. Lihtsalt vahest on vaja auru välja lasta ja küll paika loksub. Alguses kui süsteemist aru ei saa, siis ongi selline abituse tunne ja minu meelest on see normaalne, et ma kohe kõike ei oska ning alles õpin.

* Tegelikult võõras keskkonnas ma olen alguses väga tagasihoidlik või noh kardan jalgu jääda, sest ma näen, et neil on kiire ja kuidagi tobe tundub siis küsima minna ja ma siis parem ootan.
Alguses olen jäämägi ja mul läheb aega, et nn. avaneda, aga kui nn. lahti sulan siis tahan kõike proovida ja katsetada 😛 Olen kindel, et siin ma saan ikka katsetada asju, millest Eestist und ainult näha võin või noh arsti pädevus.

* Ma siiralt loodan,et ma nendelt t**rkadelt mingeid asju külge ei saa. Vabandust, et nii nende kohta kirjutan, aga nooh te peaks neid nägema ja siis noogutaks kaasa ja ütleks, et on jah t**rkad…

* Täna oli osakonnas vene keelne patsient ja ma alguses ohkasin, et isssand jumal tulen teise Euroopa otsa, aga siin ma ka neist lahti ei saa, aga ma sain särada enda olematu keele oskusega !
Vanaema oleks väga uhke mu üle olnud ja ausalt öeldes ma ise ka imestasin kuidas ma niiii palju järsku oskasin seda keelt. Vb. on see jälle see, et sa tead, et pead oskama ja nii on ning, siis saadki ?  Eestis olles tead, et pusid eesti keeles ka ära, et küll nad arusaavad.

* Arst oli väga üllatunud ja uhke mu üle, et ma neid vene keelega hädast välja aitasin ning terve päev ikka käis ja imestas, et kuidas eestlane vene keelt oskab hmm…äkki sellepärast, et me oleme naabrid ?!? Loogika vead on neil ikka väga tugevad…

* Üleüldse käib siit läbi väga kirju rahvast ning keeleliselt on siin ikka x keeli ka väga palju.  Näiteks täna olidki aafriklased. Ma ei saanud lõpuni aru, et kas siis pa**lased kuskilt või kus nad välja imbusid.

* Kesklinnas täna turistid pildistasid sõ*ureid ja neilt võeti kõik tehnika julmalt ära. Siin sellega pikka juttu pole. Politsei-sõ**aväelaste pildistamine on pm. rangelt keelatud ja olgu sul võib vedada ja ei juhtu midagi, aga enam jaolt kas saad trahvi või siis võetaksegi kaamera ära. Peale r**nakut on nad väga hellad turvalisuse koha pealt.

* Käisin täna kogemata Parlamendis ja kõndisin mitmetest uudistekaamerate taustast mööda..jeiii kuskil maal olen ma kuulus ! hahaaa

Issand kui pikaks mu postitused venivad..uhhh üritan ennast parandada, aga ei luba miskit !

Aitäh tähelepanu eest 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s